Viete, čo vám hrozí vo vlhkom byte?

Vlhkosť v byte zo začiatku nie je vidieť na prvý pohľad, ale je len cítiť vo forme zatuchnutého vzduchu. Preto mnohí ľudia napriek varovným signálom nerobia s vlhkosťou nič a zaktivizujú sa až po prvých príznakoch plesní na stenách alebo na nábytku. Takéto jednanie nie je rozumné, keďže dlhodobé vystavenie vlhkosti a plesniam znamená pre ľudský organizmus veľké riziko.

Ako vzniká vlhkosť v byte a ako škodí

Vlhkosť v bytoch a domoch reálne poškodzuje vaše zdravie. Príčiny jej vzniku sú viaceré a niekedy je ťažké odhaliť vinníka. V domoch môže byť vlhkosť spôsobená napríklad nepriechodným odkvapom. Niekedy je na vine nekvalifikovaný stavebný zásah alebo neprofesionálne prevedené zateplenie domu. Preveriť by ste mali tiež tesnenie na oknách. Nebezpečenstvo sa skrýva aj v prasknutom potrubí či v trhlinách v omietke. Vlhkosť v interiéri si veľa ľudí spôsobí rôznymi bežnými činnosťami.

Napríklad pri sprchovaní nezapnú ventiláciu, nevenujú pozornosť pravidelnému vetraniu, nábytok umiestňujú veľmi blízko stien alebo sušia bielizeň v obytných miestnostiach a nie v pivnici. Odporúčame vám dať si zmerať vo vašom byte vlhkosť a pri hodnotách vyšších ako 60 % začať konať. V opačnom prípade sa vám v domácnosti začne šíriť pleseň. Následne pocítite problémy s dýchaním, začnete kýchať, budete mať unavené oči, zhoršia sa vám alergie a bolesť hlavy sa stane vašim každodenným spoločníkom.

Bojujte s vlhkosťou efektívne

Najefektívnejším riešením v boji proti vlhkosti sú domáce odvlhčovače. Napriek tomu, že sú určené na domáce využitie, ničím nezaostávajú za profesionálnymi sušičmi vzduchu. Tieto kompaktné, veľmi tiché prístroje dokážu dokonale vysušiť vzduch, očistiť ho od prachu a mikroorganizmov. Domáce odvlhčovače sú jedinou možnosťou ako odstrániť vlhkosť a zabrániť tvorbe plesní v interiéroch domov a bytov.

Princíp fungovania odvlhčovačov je jednoduchý. Vnútorný mechanizmus prístroja nasaje okolitý vzduch, prečistí ho pomocou filtrov a vlhkosť odvedie do zásobníka. Investícia do domáceho odvlhčovača nie je vysoká. Stačí zopár eur a doma budete dýchať čerstvý, zdravý vzduch. Na záver musíme spomenúť ešte jeden bonus, ktorý vám domáce odvlhčovače prinesú. Optimálna vlhkosť vzduchu v interiéri znamená zníženú potrebu vykurovania v miestnostiach. Znamená to, že používaním odvlhčovačov sa znížia vaše výdavky na vykurovanie.

Add a Comment