Atény –mesto s najslávnejšou históriou

 

Mesto uctievané bohmi. Ich sídlo.Atény boli vždy kolískou civilizácie. Najdôležitejšie civilizácie starovekého sveta rozkvitli v Aténach a znova ožívajú prostredníctvom záujmu turistov. Práve v Aténach sa tvorili naše dejiny. Mekka histórie ležiaca v Attike. Mesto obdivované miliónmi nadšencov a milovníkov histórie.

Atény sú známe po stáročia, už od staroveku. Prvý mestský štát a aténska demokracia sa zrodili práve tam. Pamiatky na tieto staroveké časy sa v meste doteraz zachovali a patria aj do svetového zoznamu UNESCO. Najmä svetová stavba Akropola je pre ľudí , ktorí sa zaoberajú históriou skutočným lákadlom. Je symbolom gréckeho umenia a nachádza sa na vrchole kopca nad Aténami, odkiaľ je úžasný výhľad na hlavné mesto. C elý komplex stavieb pozostáva z Erechteionu, malého chrámu Atény Niké, ústredného chrámu Partenónu a niekoľkých menších budov, ktoré sa tu zachovali.

Akropola, Filozofia, Divadlo

Avšak momentálne je Akropola v prestavbe, nájdete tam žeriavy a stavenisko, avšak aj napriek tomu tam smerujú tisícky turistov. Navštíviť Akropolu sa oplatí ísť nie v sezóne, pretože na spoznávanie mesta je tam príliš teplo a „šlapať do kopca“, po desiatkach schodov nie je zrovna výhra. Je to veľmi rozľahlý komplex aj s ruinami starovekého divadla, ktoré postupne smerujú dole do menšieho parku, kde sa nachádza množstvo stánkov, obchodíkov, kaviarní, kde sa môžete občerstviť.

Hneď oproti, keď sa prejde cez hlavnú cestu, je možné vidieť Diov chrám a symbolický Hadriánov oblúk priamo v centre mesta, ktorý tvorí akýsi vstup do mesta. Netreba pri Vašej prehliadke mesta vynechať ani univerzity, kde kedysi študovali známi grécki mudrci a filozofi.

Možno spomenúť napríklad Platónovu akadémiu, na ktorú keď sa pozriete ,tak Vám vyrazí dych ,ako úžasne dokáže vyzerať tá budova ešte dnes. Zrekonštruovaná, nádherne nová a vy sa cítite akoby ste sa ocitli v staroveku. Nájdete ich priamo na hlavnej triede, ktorá vedie blízko ulice Monastikari, ktorá sa hemží turistami, ktorí si chcú oddýchnuť a občerstviť sa v nablýskanej reštaurácii vyššej triedy. Je plná obchodíkov a kde tu na Vás „vyskočí“ spoza rohu aj nejaký kostolík alebo fontána. Atrakciou, ktorú nesmiete vynechať z Vášho zoznamu pri návšteve mesta je samozrejme Parlament so symbolickou výmenou stráží.

Krása a história

Turisti obdivujú tiež štadión, kde sa konali prvé olympijské hry a chodia si ho zvečniť na svoje i-phony. V Aténach nájdete aj veľa chrámov, tie ktoré skutočne stoja za pozretie sú Kapnikarea, Ayios Nikalaos Rangavas, Ayios Ioannis Theologos, Ayios Asomatoi. Ďalej sa tam nachádzajú aj moslimské semináre, židovské synagógy a cintoríny, ktoré stoja za pozretie. Keď ste už v Aténach tak nezabudnite navštíviť aj Aténsku radnicu ,ktorá je postavená v neoklasicistickom štýle a národné historické múzeum.

Ďalším pekným miestom pre Váš oddych a spoznávania je aj Syntagma námestie a uličky, ako jedna z najstarších ulíc Atén. Keď chcete načerpať silu z rastlín a zelene neváhajte sa vybrať do Botanickej záhrady Aténskej univerzity. Nestačí, keď si Atény pozriete iba raz, musíte prísť jednoducho zas, pretože Atény Vám majú čo ponúknuť aj stokrát.

Add a Comment