Ako sa správne starať o dámsku kabelku

Koľko kabeliek máte? Jedna anketa amerického časopisu tvrdí, že priemerná žena má v jeden moment zhruba päť kabeliek (na rôzne príležitosti). O kabelky sa treba tiež starať – nikdy neviete kedy ju budete potrebovať, navyše, veľká časť dizajnérskych značkových kabeliek stojí dosť peňazí. Ako sa o ňu starať?

Skladovať ju na čistom suchom a bezprašnom mieste (ak ju dlhý čas nenosíte, prach na ňu nasadá aj tak). Jemná koža nesmie byť vystavená na slnku, ani blízko tepelného zdroja (ohrievača, radiátora). Ak vidíte že koža mení svoj tvar, vraští sa, mení sa farba – vyberte ju a očistite a uložte na iné miesto.

Väčšina kabeliek sa nesmie prať – možno niektoré z bavlny, plátna alebo vlny, ale tých je málo. I umývanie vodou je otázne – ak má hladký ľako utierateľný povrch (silikón apod), vtedy je to možné – jemnou hanričkou. Určite nie obyčajným mydlom. Hlavne sa kabelka nemá sušiť na radiátore alebo fénom.

Tak ako existujú krémy na topánky, máme hŕbu krémov aj na kabelky, na každý materiál platí niečo iné. Máme hladkú kožu, brúsenú kožu, lakovanú kožu, syntetickú kožu… Rozhodne nepoužívajte spomínaný krém na topánky. Impregnačný (zvlhčujúci – zabraňujúci praskaniu) sprej je lepší nápad. Najchúlostivejšie sú zipsy, kovové cvočky a podobné súčiastky – na tie máme včelí vosk (podobne ako na iné veci v domácnosti, napr. v kuchyni).

Samozrejme, starostlivosť zahŕna v prvom rade to ako ju nosíte. Fyzická mechanická námaha opotrebuje vašu kabelku veľmi rýchlo, na ťažké veci ako nákup potravín máme pevné tašky, nie kabelky (hoci niektoré typy pripomínajú tašky – niekedy je hranica tenká). Kabelka má väčšinou nosnosť do dvoch kilogramov. Kabelku vonku chránime pred dažďom a nepriaznivými podmienkami.

No a nakoniec – udržiavajte si v kabelke poriadok :). Pre vaše psychické zdravie, aby ste svoju kabelku mali aj rady. Nebojte sa spýtať na radu odborníkov alebo predajcov kabeliek.

Add a Comment